Pár dní do konce roku je ten pravý čas pro bilancování, osobní inventury a plány na další rok. Také je dobré nezapomenout na vlastní finance a dohnat případné resty. Můžete tak ušetřit či vydělat nemalé peníze, když si uděláte pořádek ve financích.
Shrnu vám pár důležitých věcí, které je dobré si ke konci roku ohlídat v rámci vašich peněz.
K tomu, abyste mohli získat maximální státní podporu ze stavebního spoření, je třeba do konce roku mít uhrazeny poplatky a také roční vklad minimálně 20.000 Kč. Tento vklad je možné vložit na váš účet stavebního spoření jednorázově, pokud jste to v průběhu roku nestihli a máte nějaké peníze nazbyt.
Peníze je nutné, aby byly připsány na váš spořící účet do 31.prosince. V ideálním případě je vhodné chybějící prostředky vložit přímo na váš účet v dané stavební spořitelně na pokladně. Peníze tak budou připsány okamžitě.
Pokud si spoříte na důchod formou penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření, tak si za rok 2016 můžete odečíst ze základu daně 12.000 Kč, který vložíte na své „penzijko“ nad rámec 12.000 Kč ročně. Znamená to tedy, že pro maximální odečet ze základu daně je třeba na účet penzijního připojištění vložit za rok 2016 celkovou částku 24.000 Kč.
Od roku 2017 se tento limit zvyšuje. Budete tak moci uplatnit na odečtu z daní ještě 12.000 Kč navíc.
Pokud nevíte, jako částku jste naspořil v průběhu roku, obraťte se na svého finančního poradce, aby vám tuto částku pomohl dohledat a zjistit.
Pokud jste se v letošním roce rozhodli darovat finanční příspěvek na kulturu, ekologii nebo charitu, získáte v příštím roce daňovou úlevu až do výše 10 %, které si odečtete ze základu daně.
Pokud darujete krev, odečtete si od základu daně 2.000 Kč.
Některé vaše poukázky (stravenky) a vouchery, které jste obdrželi od zaměstnavatele či obchodníků, mohou mít konec platnosti s koncem roku, tedy do 31. prosince. Stravenky, které jste například dostali od zaměstnavatele v prosinci, mohou právě ke konci roku pozbývat platnost, proto se vyplatí je zkontrolovat a případně uplatnit v obchodě. Pozor také na vouchery, kterým končí platnost ke konci roku. Je možné, že při jejich uplatnění budou služby na delší čas zamluvené.
Majetkové pojistné smlouvy by měly odpovídat aktuálnímu stavu vašeho majetku – byt, dům, domácnost, vozidlo. Pokud jste v průběhu roku rekonstruovali či refinancovali úvěr na bydlení, měli byste podle toho upravit svoji stávající pojistnou smlouvu, aby se nestalo, že vaše nemovitost bude tzv. podpojištěná. V takovém případě byste nezískali maximální krytí při případné vzniklé škodě na majetku.
Tak, jak se vyvíjí a mění životní situace, měla by tomu odpovídat i změna a přenastavení smlouvy životního pojištění. Vyplatí se nechat si zkontrolovat svoji smlouvu vaším finančním poradcem a případně přenastavit jednotlivá rizika. Například ušlá mzda při komplikované nemoci či vážném úrazu se může velmi negativně promítnout na vašem rodinném rozpočtu.
Každým rokem se dají ušetřit desetitisíce korun správným plánováním a udělat si tak pořádek ve financích. Stanovením reálných finančních plánů je můžete získat. Soustřeďte pozornost na vaše příjmy a výdaje. Na základě dobrého rozpočtu můžete svých cílů dosáhnout snáz.
Jako jedno z prvních předsevzetí pro následující rok je vhodné se zaměřit na splacení stávajících dluhů. Soustředit pozornost nejprve na takové, na kterých je nevýhodný a vysoký úrok. Těch se co nejrychleji zbavit.
Pokud si nevíte rady, jak si takový finanční plán vytvořit, a dobře pracovat s vašimi příjmy, výdaji a dosažení finančních cílů, obraťte se na zkušené odborníky, kteří vám pomohou takový finanční plán sestavit.
Komentáře