Možná právě teď se u vás doma odehrává rozhovor o tom, jaké by to bylo bydlet ve vlastním bytě či domě. Možná právě bydlíte v pronájmu a přemýšlíte nad tím, jestli není lepší, i po finanční stránce, pořídit si vlastní bydlení. Zkrátka, zajímat se více o financování bydlení.
Pokud máte na účtu pár stovek tisíc korun, nebo nějaký ten milion, pak máte rozhodování o to jednodušší. K tomu nepotřebujete se zabývat tím, jak si pořídit své vlastní bydlení hypotékou. Jestliže však vám finance chybí na koupi svého vysněného bydlení, většinou pomůže rodina, nebo výhodný úvěr na bydlení (nejrozšířenější hypotéka).
Je třeba si tak ujasnit pár věcí, než se obrátíte na banku, v lepším případě na svého hypotečního specialistu.
V těchto uvedených oblastech je dobré mít jasno. Jednak vám ušetří v průběhu pořizování vlastního bydlení čas a zbytečné starosti. Dále pak budete mít připraveny odpovědi na základní dotazy, které vám položí bankéř či hypoteční specialista.
Jeden ze základních předpokladů, od kterého se bude odvíjet kupní cena pořizované nemovitosti.
Je třeba mít na paměti, že cena bytu v okrajové části většího města je většinou jiná než v centru velkoměsta. A také ze zkušeností víme, že 4 pokojový byt v Praze či Brně může být o pár stovek tisíc dražší, než rodinný domek v malé vísce na jihu Moravy.
U výběru lokality je třeba také pamatovat na vaše finanční možnosti a případnou vaši finanční bonitu pro poskytnutí úvěru na bydlení.
Například, pokud si vyberete nemovitost v lokalitě, kde se kupní cena 4 pokojového bytu pohybuje kolem 2.000.000 Kč, je třeba počítat s oficiálně prokázaným příjmem od 17.500 Kč čistého. Pro výpočet přesné kalkulace nám napište. Nezávazně posoudíme vaše možnosti.
V případě, že se rozhodnete další dny vašeho života strávit v rodinném domě, pamatujte a kalkulujte s náklady na správu a údržbu vaší nemovitosti. Je třeba zajistit vytápění na zimu (dřevo, plyn, atd.). Dále také údržba zeleně kolem domu. Na druhou stranu vám odpadnou náklady na nájem a fond oprav, jako je tomu u bytové jednotky.
Jednodušší a rychlejší varianta je pořízení rodinného domu jako čistá koupě. Znamená to, vybrat si již postavený nový či starší dům. Vyřídit potřebné formality pro získání úvěru. Dostání všech náležitostí uvedených v kupní smlouvě. Nastěhovat se a stát se právoplatnými majiteli.
Pokud se vydáte cestou výstavby, tak je dobré se předem rozhodnout, zda si necháte dům postavit na klíč, od stavební firmy nebo svépomocí. V obou případech je to samozřejmě časově náročnější proces, za to můžete rozhodovat o celkovém projektování vašeho nového domu a rozpočtu na výstavbu.
V případě bytové jednotky je třeba se rozhodnout, zda se chcete rovnou nastěhovat bez zásadních úprav – případně pouze vymalovat a pověsit obrázky na zeď. Anebo si pořídit byt v původním stavu, případně s částečnou rekonstrukcí.
Dnes je to trend, kdy mladé rodiny si pořizují bytové jednotky v původním stavu, za velmi nízkou kupní cenu. Následně tak provedou celkovou rekonstrukci – např. vybourání bytového jádra, položení nových podlahových krytin, kompletní nová kuchyň, apod.Vše dle představ. A opět zde buďto využít služeb specializovaných firem na rekonstrukci, či svépomocí a postupně rekonstruovat, pokud jste dostatečně zruční a zkušení.
Vše se opět odvíjí od pořizovací ceny nemovitosti a následných nákladů na rekonstrukci. Veškeré varianty lze financovat úvěry na bydlení v dostupných kombinacích.
Zde není na místě házet flintu do žita, když nemáte naspořenu ani korunu, a přesto si chcete pořídit vlastní bydlení. I takové varianty stále existují a dají se použít.
Každopádně, pokud máte naspořeno na částečnou úhradu kupní ceny pořizované nemovitosti (minimálně 10% z kupní ceny), je dobré se rozhodnout, zda tyto prostředky použít, nebo si je ponechat pro případné financování výbavy domácnosti, či jiného doplnění nového bydlení. Ne vždy se vyplatí vydat se úplně z vlastních peněz, abyste získali co nejvýhodnější podmínky financování.
Pokud jste v situaci, kdy jenom přemýšlíte o tom, jaké by to bylo žít ve svém, tak i v tuto chvíli je dobré si říci, kdy k tomu by mělo dojít. Jestliže do jednoho roku, už se zajímejte o možnosti financování. V tuto chvíli se stále ještě dají zajistit výhodné podmínky, i když své bydlení budete kupovat třeba až příští rok.
Pokud máte jasno, že v nejbližších měsících, či dokonce co nejdříve chcete bydlet ve svém, spojte se s hypotečním specialistou pro posouzení nezávazné kalkulace a další možností. Jednak budete znát vaše minimální a maximální možnosti při výběru nemovitosti. Dále tak umožníte člověku, který se postará o zajištění financování, aby mohl vytvořit plán a časový harmonogram pro hladký průběh celé záležitosti.
Zde se nabízejí dvě možnosti. Buď již máte jasnou představu, za jakou částku si chcete nemovitost pořídit, resp. její maximální hranici. Anebo nemáte představu, na jakou částku byste mohli „dosáhnout“ v případě úvěrování, a potřebujete s tím poradit a propočítat vaše možnosti.
Je také velmi důležité brát v úvahu, jakou možnou maximální měsíční částku jste ochotni a schopni platit za nové bydlení. V případě bytu je to nový nájem včetně služeb + nová splátka hypotéky. V případě domu neplatíte nájem, avšak cena za služby a energie je vyšší + měsíční splátka hypotéky.
Podrobnější a přesnější možnosti, pro jakou částku výše úvěru a měsíčních plateb se rozhodnout, nám napište. Vytvoříme vám přesnou kalkulaci vašich možností. Dnešní trh s nemovitostmi a poskytování úvěru na bydlení prochází regulací. Lidé, kteří si chtějí pořídit své vysněné bydlení, se často v této problematice nevyznají. Většinou to dopadá tak, že platí mnohem více, než skutečně musejí. Náklady na jejich bydlení jsou tak zbytečně vysoké. Přitom stačí uvědomit si pár základních pravidel a obrátit se na odborníky.
Jestliže chcete patřit mezi ty šťastnější a ušetřit tak svůj drahocenný čas a zbytečný stres, napište nám. Ujasněte si výše uvedené možnosti a vaše představy. O to lépe a přesněji budeme znát řešení vašich potřeb.
Rozhodnutí je na vás, zda chcete objíždět banky ve staré škodovce, nebo nasednout to luxusní limuzíny a nechat se odvézt přímo ke svému vysněnému bydlení.
Pokud se vám tento článek líbil, budeme rádi, když ho podpoříte a kliknete na „To se mi líbí“. A pokud si myslíte, že by někomu z vašich přátel mohl pomoci a vyřešit jeho problém, sdílejte ho na facebooku.
Komentáře