Jak zvládat emoce, když kupujete byt či dům

jak zvládat emoce 1

Celý život nás provázejí emoce a také za nás často rozhodují. Ovlivňují, koho si vezmeme, jakou budeme dělat práci a také, kde budeme bydlet. Zejména pokud si člověk pořizuje bydlení financované hypotékou, měl by si vlastních pocitů všímat a přitom nezapomínat na rozum. Impulsivní rozhodnutí vás mohou připravit o nemalé peníze a většinou vedou k nepříjemnému rozčarování. Tedy, jak zvládat emoce při koupi nemovitosti?

Koupě nemovitosti a vyřizování hypotéky vlastními silami bývají psychicky velmi náročné a můžete snadno propadnout skepsi. Důležité je ale nezapomínat, že není nutné se do financování bydlení pouštět na vlastní pěst, jelikož existují možnosti, které se vám v budoucnu výrazně zúročí. Pokaždé, když je vám při představě celého procesu vyřizování úzko, měli byste si vybavit, co se vám na vybraném bydlení líbí, jak si ho plánujete upravit a jak se vám v něm bude spokojeně žít. Zpravidla vám to zvedne náladu a vytrváte na své cestě k vysněnému bydlení.

S jakými emocemi se setkáte, jak zvládat emoce při koupi nemovitosti  a na co byste si u nich měli dát pozor?

Nejistota

Jak drahý byt či dům si můžu dovolit? Kolik mi banka půjčí a kolik za hypotéku zaplatím? Takové otázky vám mohou napadnout, když si chce koupit nemovitost a využít hypotéku. Prvním krokem by tak mělo být realistické zhodnocení možností, které máte. Znamená to získat přehled o současné a budoucí finanční situaci a ověřit si výši úvěru, který vám může být poskytnut, a podmínky jeho splácení. Odbouráním nejistoty získáte  jasné mantinely a nebude tápat při vyřizování úvěru na bydlení.

Zklamání

Na prodej je mnoho nemovitostí. Jen pár z nich bude pravděpodobně splňovat konkrétní představy o ideálním bydlení a zároveň bude finančně dostupných. Důležité je nepodlehnout zklamání a neuchylovat se ke zbytečným kompromisům.

Znechucení

V rámci prohlídek nemovitostí můžete být znechuceni například jejich aktuálním vzhledem. Důležitější je, zda nemá nemovitost závažné nedostatky a bude vám vyhovovat dispozicí, lokalitou a přijatelnou cenou.

Není třeba se nechat odradit prvotními kosmetickými vadami. Je lepší si představit, jak by bylo možné nevzhledné bydlení přizpůsobit k obrazu svému. To samé může být i naopak, kdy na první pohled krásný byt či dům, může ukrývat skryté závažné vady.

Strach

Jakmile se  vyjádříte, že se vám nemovitost líbí, prodávající či realitní makléř vám většinou sdělí, že o nemovitost mají vážný zájem další lidé. Ze strachu, že můžete přijít o byt či dům, který po několika měsících hledání vypadá jako ten pravý, nedělejte rychlá rozhodnutí, aniž byste si vše promysleli. Pokud po složení rezervační zálohy zjistíte, že koupě není výhodná nebo vám na ni banka tolik peněz nepůjčí, je už většinou pozdě získat finance zpět. Než tak učiníte, poraďte se nejdříve se svým specialistou. Vše tak může proběhnout dle vašich představ.

Na prohlídku nemovitosti byste tak měli jít již s ověřenou představou, kolik si můžete dovolit maximálně zaplatit. Před podpisem rezervační smlouvy byste měli vždy trvat na předložení všech důležitých dokumentů, jako jsou například list vlastnictví, energetický průkaz nebo vyúčtování provozních nákladů. Rezervační smlouvu byste měli podepisovat ideálně za účasti vlastníka nemovitosti.

Důvěra

Při takto významném a nákladném rozhodnutí se chce každý setkat se slušným a férovým jednáním, proto se často spoléhá na osobní známosti. I když je třeba realitní makléř dlouholetý kamarád, měli byste si ujasnit, nakolik jste mu ochotný důvěřovat ve vyřizování procesu při koupi nemovitosti.

Základní pravidla koupi nemovitosti jsou připravenost, informovanost a opatrnost. Znamená to, že víte, co chcete a co si můžete dovolit. Než něco podepíšete a zaplatíte, zjistěte si maximum potřebných informací. A zbytečně nepodstupujte rizika, která nejsou potřeba, jen proto, že to je pro ostatní pohodlnější a výhodnější.

Spolupráce se zkušeným a prověřeným hypotečním specialistou může nechtěné emoce odbourat. Pomůže nejen s analýzou finančních možností, výběrem optimální úvěru na bydlení, ale také poradí, na co si dávat pozor, aby kupující nepodlehli emocím svým nebo druhých. Jak se takový poradce pozná?

jak zvládat emoce

Pokud vám takový specialista předloží hned při prvním setkání konkrétní nabídku, mějte se na pozoru. Chce většinou prodat produkt či službu a vy jste až na posledním místě, jakožto klient. Nejprve by s vámi měl probrat vaši představu o bydlení a finanční možnosti. Je důležité, aby hypoteční specialista spolupracoval s co nejvíce bankami a mohl pro vás vybírat skutečně tu nejvýhodnější hypotéku.

Vyřizování financování bydlení a výběr nemovitosti není vždy procházka růžovou zahradou. Je třeba si dát pozor na určitá úskalí, ať na konci cesty jste vy tím spokojeným majitelem vašeho vysněného bydlení. Pokud se na takové vyřizování necítíte, vyhledejte si PROVĚŘENÉHO HYPOTEČNÍHO SPECIALISTU a svěřte se do jeho rukou. Vždy se vám to vyplatí.

Komentáře