Jak s rozumem postupovat při koupi nemovitosti

koupi nemovitosti

Pořízení vlastního bydlení je jeden z největších nákupů, které v životě děláte. Do nemovitostí neinvestujete jen peníze, ale i množství času a úsilí při jejich zařizování a zvelebování. Aby se vám v bytě nebo domě příjemně žilo po mnoho let, je zásadní věnovat se pečlivě jeho výběru a dát si pozor na několik zásadních faktorů. Podívejte se na oblasti, ve kterých se často chybuje při koupi nemovitosti.

Je třeba dbát na důkladný výběr nemovitosti, jelikož se vám to v budoucnu může pěkně vymstít jak finančně, tak po emocionální stránce. Ať neutratíte velké sumy za nechtěné, ale nutné úpravy. Současně, ať nejste frustrovaní z toho, že nebydlíte tak, jak jste si představovali.

Neztrácejte zbytečně čas

Než se pustíte do samotného výběru, měli byste si ujasnit své finanční možnosti a požadavky, které od nemovitosti za danou cenu očekáváte.  Nemá smysl ztrácet čas při procházení nabídek nemovitostí, které si nemůžete dovolit, nebo které vám nevyhovují svými dispozicemi.

Řada Čechů nyní díky nízkým úrokovým sazbám kupují nemovitosti s pomocí hypotéky. V první řadě byste si měli co nejdříve zjistit, kolik peněz  a za jakých podmínek si můžete půjčit. Případně zda vám vůbec nějaká banka bude ochotna hypotéku poskytnout. Podle čeho byste měli úvěr na bydlení vybírat?

Nejnižší úrok není vždy nejlevnější
(nejenom při koupi nemovitosti)

Nejnižší úroková sazba neznamená vždy nejlevnější hypotéku. Všechny banky chtějí vydělat, jen k tomu používají různé prostředky a marketingové triky. Jednotná cenová transparentnost není dosud uzákoněna a pro vás je tak velmi složité si udělat dostatečně přesné porovnání nákladovosti jednotlivých nabídek. S tím vám může pomoci kvalitní finanční poradce nebo hypoteční specialista, který zaprvé zanalyzuje vaši finanční situaci a podle toho nabídne optimální variantu hypotéky.

Online srovnávače hypoték sice obvykle počítají přesně, ale nedokážou kvůli své uživatelské jednoduchosti dostatečně zohlednit všechny bankou stanovené poplatky pro individuální posouzení každého případu.

Koupě bytu

V případě bytů ve výstavbě je velmi důležitá prostudovat (budoucí) kupní smlouvu. Zejména část týkající se placení poslední části kupní ceny až po předání bytu bez zásadních vad a reklamační podmínky.

Koupě z developerského projektu obvykle znamená omezené možnosti úprav podmínek kupní smlouvy. S tím je spojené vyšší riziko, co vlastně ve výsledku obdržíte, než když kupujete již hotovou nemovitost, kde ihned vidíte, co kupujete.

Pozor na exekuci ostatních nájemníků domu

Před koupí staršího bytu byste si měli  prověřit, zda není vícero z budoucích sousedů v exekucích. Pokud ano, může se stát, že jako noví majitelé budete muset odvádět vyšší příspěvky do společného fondu oprav a na správu domu kvůli ostatním neplatícím sousedům. Výrazně to pak komplikuje jakékoliv nákladnější úpravy společných prostor v domě. Ujistit se v tomto směru můžete zdarma náhledem do katastru nemovitostí na www.cuzk.cz.  Podívejte se, zda není na listu vlastnictví bytu některého ze sousedů zápis o exekučním řízení.

Prověřte si nemovitost odborníkemkoupi nemovitosti

Rozsah potřebných oprav domu je dobré nechat prověřit stavebním odborníkem ještě před složením rezervační zálohy, aby nového majitele nepříjemně nepřekvapily náklady na rekonstrukci.

Stalo se, že klient například koupil levně starší domek ‚za cenu pozemku‘. Počítal sice s větší rekonstrukcí, ale po návštěvě statika jej musel nechat zbourat a postavit od základů nový.

V katastru nemovitostí byste si měli před podpisem rezervační smlouvy také zjistit, zda dřívější přestavba či přístavba domu neproběhla bez řádného povolení či zda odpovídá skutečný půdorys zastavěné plochy zápisu v katastru. Opět to lze jednoduše ověřit přes internet.

Pokud banka zjistí, že dům pro ni není  vhodnou zástavou, může trvat i několik měsíců, než se sjedná náprava. Již zaplacenou zálohu realitní kanceláři zároveň nemusíte dostat vždy obratem zpět, což vás může zdržet od případného dalšího hledání domu, kde by byly všechny náležitosti v pořádku.

Kupujete pozemek?

Při koupi pozemku hodně záleží na tom, za jakých administrativních a finančních podmínek se dá připojit k nezbytným inženýrským sítím (elektřina, voda, případně kanalizace a plyn). V případě komplikovaného přístupu se totiž dodatečné náklady mohou vyšplhat až do statisíců.

koupi nemovitostiZároveň v případě, kdy přes pozemek vede inženýrská síť nebo její ochranné pásmo, může dojít k situaci, že využití plochy pozemku je kvůli tomu významně omezeno. Můžete tak být výrazně limitováni plochou, kterou mohou novým domem zastavět.

V územním plánu je také dobré zjistit, co se bude v okolí pozemku dít. Může se stát, že v budoucnu dojde v sousedství například k výstavbě silničního obchvatu či průmyslového parku.

Často se také zapomíná na ověření bezproblémovosti přístupu ke kupovanému pozemku. Dopředu se tak vyhnete možným sousedským sporům a soudním tahanicím o právo přístupu do vlastního domu.

Jak sami vidíte, při koupi nemovitosti je třeba brát v úvahu několik zásad a možností. Naším doporučením pro vás je, abyste se do toho nepouštěli sami, pokud nemáte dostatečné znalosti a praxi v pořizování bydlení. Vezměte si někoho k ruce, kdo je v tom sběhlý, ať pro vás pořízení vlastního bydlení je tou nejlepší investicí a ne noční můrou.

A pokud už hypotéku, či jiný úvěr na bydlení vlastníte, je chytré vědět, kdy a jak refinancovat hypotéku, abyste zbytečně nepřišli o sta tisíce peněz. K tomu vám pomůže tento jednoduchý návod.

Komentáře